انقلاب دیجیتال در حال تغییر جهان است: کامپیوترها و دستگاه‌های دیجیتال کارهایی را که پیشتر دستی انجام می‌شدند ساده‌تر، ارزان‌تر و قابل پیش‌بینی‌تر کرده‌اند.

در دندانپزشکی هم فن‌آوری‌های دیجیتال به سرعت در حال پیشرفت هستند: اسکنرهای داخل دهانی، اسکنرهای رومیزی و اسکنرهای صورت، سی‌تی اسکن (CBCT)، نرم‌افزارهای ویژه طراحی و ساخت (CAD/CAM) و روش‌های ساخت دیجیتال مثل تراش کامپیوتری و پرینترهای سه بُعدی، همه و همه مسیر درمان بیماران را تغییر داده‌اند.

 

اکنون فناوری‌های دیجیتالی بسیاری در دسترس دندانپزشکان قرار گرفته است، همچون: رادیوگرافی دیجیتال، نسخه‌ها و تعیین وقت الکترونیکی، نمایش کامپیوتری مشکلات دندانی به بیمار، ترمیم‌ها و روکش‌های CAD/CAM، جراحی هدایت شده با فناوری دیجیتال، تصویربرداری برای قرار دادن ایمپلنت (CBCT) و قالب‌گیری دیجیتال.

کدکم (CAD/CAM) چیست؟

CAD/CAM مخفف Computer Aided Design/Computer Aided Manufacturing به معنی طراحی به کمک کامپیوتر/تولید به کمک کامپیوتر است. در این فناوری با استفاده از ماشین‌های تراش هدایت شونده توسط کامپیوتر (مشابه دستگاه‌های CNC) ترمیم‌های دندانی مانند روکش، لمینیت، اینله و انله در مدت زمان کوتاهی ساخته می شود. دندانپزشک شما ممکن است از تکنولوژی CAD/CAM در مطب برای تکمیل ترمیم دندان در یک جلسه استفاده کند. با استفاده از این تکنولوژی نیاز به قالب‌گیری به روش سنتی، ترمیم موقت و انتظار طولانی مدت (دو یا چند جلسه) برای تکمیل ترمیم از میان می‌رود. در موارد پیچیده، دندانپزشک ممکن است با یک لابراتوار دندان‌پزشکی که از تکنولوژی CAD/CAM استفاده می‌کند، برای ساخت ترمیم‌های وسیع همکاری کند.